Repetytorium maturalne polski – rozszerzone

2023-03-29 0 Comments

W tym repozytorium znajdują się materiały pomocne przy przygotowaniach do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Znajdziecie tu m.in.:

  • wykazy lektur obowiązkowych i uzupełniających,
  • streszczenia i omówienia lektur,
  • wypowiedzi na tematy dotyczące literatury (interpretacje, charakterystyki bohaterów itp.),
  • przykładowe arkusze egzaminacyjne.

Wszystkie materiały zostały opracowane przez doświadczonych nauczycieli języka polskiego, dostosowane do aktualnego programu nauczania oraz zgodne z nowymi wytycznymi MEN. Dzięki temu będziecie mogli skutecznie przygotować się do egzaminu i uzyskać satysfakcjonujący wynik.

Jak się uczyć, żeby zdać?

Każdy uczeń wie, że nauka to podstawa sukcesu na maturze. Aby jednak efektywnie się uczyć, trzeba wiedzieć jak się uczyć. W tym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym można szybko i skutecznie przygotować się do egzaminu maturalnego z polskiego. Pierwsza i najważniejsza zasada to regularność. Uczniowie często myślą, że jeśli będą się uczyć intensywnie przez ostatnie 2-3 tygodnie przed maturą, to wystarczy. Takie podejście jest błędne i prowadzi do tego, że większość materiału jest już zapomniana po egzaminie. Dlatego tak ważne jest, aby rozpocząć przygotowania odpowiednio wcześnie i systematycznie powtarzać materiał.

Druga istotna rzecz to efektywne planowanie czasu. Uczniowie często mają problem ze znalezieniem odpowiedniej ilości czasu na naukę. Warto więc dokładnie rozplanować sobie cały tydzień i każdego dnia ustalić, ile czasu można poświęcić na naukę. Pamiętajmy także o tym, aby zostawić sobie czas na odpoczynek – bez niego trudno będzie się skupić i efektywnie pracować.

Jeśli chcemy si effectively learn and remember the material covered in class, we need to review it on a regular basis outside of class as well. A good way to do this is to create a study schedule for each week and make sure to stick to it. It‘s also important to find a balance between studying and taking breaks – without some down time, it will be difficult to focus and retain information.

Rozszerzony polski na maturze – jak to działa?

Rozszerzony polski na maturze to poziom trudniejszy niż podstawowy. Wymaga od uczniów większego zaangażowania i pracy, ale daje też większe możliwości na uzyskanie wyższej oceny. Rozszerzona polska składa się z czterech części: gramatyki, literatury, kultury i językoznawstwa. Uczniowie mają do wyboru dwie spośród czterech części. Część gramatyki i literatury jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Kultura i językoznawstwo są do wyboru. Warto zatem wybrać repetytorium maturalne polski.